![]() |
POLSKIE TOWARZYSTWO EPILEPTOLOGII
|
Szanowni Państwo,
Otwierając XVIII Konferencję nt. Padaczki Polskiego Towarzystwa Epileptologii, witam serdecznie wszystkich uczestników, szczególnie gorąco witam naszych Gości i Członków Honorowych naszego Towarzystwa.
Cieszę się, że mogę powitać prof. Heinza-Gregora Wiesera, który wygłosi wykład inauguracyjny.
Tak jak poprzednio - przed południem odbyło się zorganizowane przez Fundację Epileptologii, XII Sympozjum Padaczki i Ciąży dotyczące Stanu Wiedzy Kobiet z Padaczką o Prokreacji.
W ciągu trzech kolejnych dni będziemy dyskutować o postępach w rozpoznawaniu i leczeniu padaczki opornej na leki, o napadach nieświadomości i niedrgawkowych stanach padaczkowych z pokazem magnetowidowym EEG - dzięki tej technice są one częściej i szybciej rozpoznawane. Będziemy też omawiać trudności związane z rozpoznaniem i leczeniem padaczki w wieku dojrzewania oraz z rosnącym epidemiologicznie problemem padaczki w podeszłym wieku. Myślę, że we współczesnej epileptologii narasta zrozumienie odrębności różnych grup wiekowych oraz znaczenia stanów zdrowotnych chorych w ustaleniu odpowiedniego leczenia - co wiąże się z inną wrażliwością na leki i ich zmienioną farmakokinetyką.
W sesji poświęconej sprawom społecznym chorych wezmą udział przedstawiciele Stowarzyszenia Osób Dotniętych Padaczką i Przyjaciół "Spokojna Głowa" aby podzielić się ze wszystkimi uczestnikami swoimi spojrzeniami i opiniami.
W tym roku odbędą się dwa sympozja satelitarne. Pierwsze - Leki Przeciwpadaczkowe w Zaburzeniach Niepadaczkowych - jest sponsorowane przez firmę Polpharma; poszerzy ono nasze wiadomości o zakresie działania tych leków poza padaczką. Drugie sympozjum - Padaczka po 65 rż. - sponsorowane przez firmę Pfizer dotyczy problemu, którego odrębność do niedawna była niezauważalna, a z którym coraz częściej będziemy się spotykać w związku z procesem starzenia się społeczeństw. Od strony naukowej oba sympozja przygotowała Fundacja Epileptologii.
W tym roku w sesji posterowej autorzy prac będą mogli przedstawić główne tezy swoich prezentacji i przedyskutować je z uczestnikami.
Tematy wolne, jak zwykle, urozmaicają i wzbogacają konferencję różnorodnością zagadnień poszerzając naszą wiedzę.
Podczas uroczystego obiadu zostaną wręczone Dyplomy Członka Honorowego przez Prezesa Polskiego Towarzystwa Epileptologii i będzie przekazana nagroda za najlepszą pracę opublikowaną w kwartalniku "Epileptologia" w roku od maja 2003 r. do maja 2004 r. przyznana przez Fundację Epileptologii, a ufundowana przez firmę Janssen-Cilag.
Na zakończenie chcę podziękować członkom Komitetu Organizacyjnego, Komitetowi Naukowemu i Sekretariatowi Fundacji Epileptologii za sprawną współpracę i przygotowanie tej konferencji zgodnie z dotychczasową tradycją i standardami.
Dziękuję firmom farmaceutycznym za ich udział wzbogacający naszą wiedzę i uprzyjemniający nasze spotkania towarzyskie podczas Powitalnego Przyjęcia i Uroczystego Obiadu, na które mam przyjemność Państwa zaprosić.
Życzę Państwu owocnych obrad i miłych spotkań towarzyskich.
Prof. zw. dr hab. med. Jerzy Majkowski
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego