nasze logo

POLSKIE TOWARZYSTWO EPILEPTOLOGII
   członek
MIĘDZYNARODOWEJ LIGI PRZECIWPADACZKOWEJ




POLSKA SZKOŁA PADACZKI



Szanowni Państwo,

        Z dużą satysfakcją informuję Państwa, że w kwietniu tego roku odbyło się pierwsze spotkanie zapowiadanej, pierwszej edycji Polskiej Szkoły Epileptologii organizowanej przez Zarząd Główny PTE przy wsparciu grantów edukacyjnych ufundowanych przez firmy Novartis i Sanofi Aventis.
Kurs przewidziany jest dla lekarzy neurologów zainteresowanych padaczką, rozpoczynających pracę w poradniach przeciwpadaczkowych.
Udało się zaprosić wybitnych specjalistów do udziału w przedstawieniu Państwu trudnego, złożonego, interdyscyplinarnego tematu, jakim jest padaczka.
W 2008 roku wykłady odbędą się w czterech cyklach tematycznych:
I. Podstawy neurofizjologiczne i neurochemiczne padaczki - 05. 04. 08
II. Diagnostyka padaczki - 14. 06. 08
III. Semiologia kliniczna napadów padaczkowych - 27. 09. 08
IV. Leczenie w różnych grupach wiekowych - 13.12. 08


Wykładowcy:
Jerzy Czuczwar (Lublin)
Ałbena Grabowska-Grzyb (Warszawa)
Joanna Jędrzejczak (Warszawa)
Leszek Królicki (Warszawa)
Władysław Lasoń (Kraków)
Jerzy Majkowski (Warszawa)
Maria Mazurkiewicz Bełdzińska (Gdańsk)
Ewa Motta (Katowice)
Krystyna Niedzielska (Warszawa)
Barbara Steinborn (Poznań)
Janusz Wendorff (Łódź)

Myślę, że miejsce kursu, jakim jest Pałac Staszica, ze swoją specyficzną atmosferą nauki dodatkowo wpłynie na ostateczny pozytywny efekt naszych działań.
Uczestnicy otrzymują certyfikat PTE ukończenia kursu oraz uzyskują 27 punktów edukacyjnych.


Sprawozdanie z pierwszego kursu Polskiej Szkoły Epileptologii

        W dniu 5.04.2008 r. obyły się w Pałacu Staszica w Warszawie pierwsze wykłady w ramach Polskiej Szkoły Epileptologii. Frekwencja dopisała i do Sali Staszica zawitali uczestnicy kursu z całej Polski. To pierwsze spotkanie rozpoczęła pani Prezes PTE dr hab.n.med. Joanna Jędrzejczak, która przedstawiła ideę powołania takiej formy kształcenia. Podkreśliła konieczność, a zarazem możliwość kształcenia się "u najlepszych".
        W pierwszym, inauguracyjnym dniu moderatorami byli pp. profesorowie Jerzy Majkowski i Stanisław Jerzy Czuczwar. Pan prof. Jerzy Majkowski wygłosił wykład na temat neurofizjologicznych podstaw napadu padaczkowego, a następnie rozwinął pojęcie napadu padaczkowego, padaczki jako choroby i stanu padaczkowego. Pani prof. Motta w bardzo ciekawym wystąpieniu wprowadziła uczestników w historię padaczki, przedstawiła znanych ludzi, którzy chorowali na tę chorobę. Po przerwie prof. Jerzy Czuczwar przedstawił budowę i działanie receptorów oraz szlaków biochemicznych, które mają znaczenie w powstawaniu napadu padaczkowego oraz w leczeniu padaczki. Po obiedzie prof. Władysław Lasoń podjął się przybliżenia uczestnikom bardzo trudnego tematu, jakim jest farmakogenomika. Przedmiotem badań farmakogenomiki jest poszukiwanie związku pomiędzy różnicami w sekwencji genomowej, a indywidualną odpowiedzią pacjenta na lek. Celem jej jest podniesienie efektywności leków i zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia skutków ubocznych i obniżenie kosztów leczenia. Można mieć nadzieję, że farmakogenomiki umożliwi nam dobór odpowiedniego leku i dawki dla konkretnego pacjenta.
        Kolejne spotkanie odbędzie się 14.06. 2008 r.


Z poważaniem,


Dr hab. n. med. Joanna Jędrzejczak
Prezes PTE


Migawki z pierwszego kursu PSE z 5.04.2008 r.


cofnij